1.krog: LITIJA : KOLPA 66:73  Kolpa Višja od save
2.krog: GORENJA VAS : LITIJA 66:69 Litija v novi sezoni prvič zmagala
3.krog: LITIJA : CALCIT 82:89 Litijska nihanja se nadaljujejo

1. krog prvega dela, se je odigral v soboto 14.10.2017 ob 19.00 uri v Litiji
KK LITIJA : KK KOLPA  66 : 73 (15:22, 30:43, 51:58)
LITIJA – Športna dvorana LITIJA. Gledalcev 40. Sodnika: KROFL Nejc (Zagorje) in  ŠPARI Vasja (Šmarje-Sap).
Litija:  Bavdek, Pavliha 2 (2:2), Anžur, Šepec, Totić 1 (1:2), Šraj 9 (2:4, 1x3), Pušič 22 (8:11, 4x3), Skender, Primožič, Dobravec 17 (5:7, 2x3), Podbregar, Radmanović 15 (5:9).  Trener: IBIŠI Džemo
Kolpa: Butala 19 (9:10, 2x3), Lozar 13 (0:2,1x3), Cimerman 8 (2:2, 1x3), Henigman 9 (3x3), Mervar 18 (5:8, 1x3), Beličič 3 (1x3), Grdešič, Štefanič 3 (1:2), Štukelj, Bahor, Žvab. Trener: KORDIČ Milan

KOLPA VIŠJA OD SAVE

Litija je novo sezono v 3. SKL začela s kar nekaj spremembami v igralskem kadru. Novinca sta izkušeni Milovan Radmanovič in mladi Haris Totič. Klub pa je žal zapustil Jaka Štemberger, ki je odšel v drugoligaša Ljubljano, ob tem velja spomniti na rekordnih 42 točk, ki jih je ta igralec dosegel v prvem krogu lanskega prvenstva za zmago Litijanov proti Radenski… Prav tako v moštvu ni več Žana Erjavca, Roka Seručarja in Žige Laha, ki pa je z igranjem v Litiji zaključil še pred koncem lanskega prvenstva.
Tako spremenjena ekipa je slabo začela tekmo s Kolpo iz Črnomlja, ki je v prejšnjem prvenstvu igrala v 2.ligi, saj so gostje po šestih minutah že vodili 15:5, sredi druge četrtine pa celo 30:17.  Litijanom v prvem polčasu ni uspevalo praktično nič, v napadu so bili nenatančni tako pri metih, kot pri podajah, v obrambi premalo agresivni in za povrhu tudi slabši v skoku. V 16. minuti si je pri domačih poškodoval gleženj še mladi Nejc Pavliha, ki do konca tekme ni več vstopil v igro. Glede na vse težave zaostanek ob polčasu, ki je znašal 13 točk, sploh ni bil visok.
Nekaj upanja za Litijo se je pokazalo v prvih petih minutah tretje četrtine, ko so domači z delnim izidom 11:0 znižali rezultat na 41:43, vendar so tudi v tem najboljšem obdobju svoje igre zgrešili kar pet prostih metov, poznala se jim je tudi neuigranost. Gostje so nato spet prišli do svoje igre in razliko do konca tretje četrtine povišali na sedem točk.
V zadnji četrtini so Litijani še poskušali ujeti Kolpo, pet minut pred koncem so še enkrat prišli na tri točke zaostanka (59:62), vendar jim kaj več od tega ni uspelo. Preveč je bilo neuspešnih metov za tri točke (skupaj 7:30 !), tudi pri prostih metih domači niso blesteli (23:35) in poraz je bil neizbežen. Prvenstvo bo sicer še dolgo in upati je, da ga bodo Litijani nadaljevali boljše, kot so ga začeli. Za Litijo je Dragan Pušič dosegel 22 točk, Matevž Dobravec 17 in Milovan Radmanovič 15. Pri gostih sta bila najučinkovitejša Butala z 19 točkami in Mervar z 18.

Marko Godec

2. krog prvega dela, se je odigral v petek 20.10.2017 ob 21.00 uri v Poljanah
KK GORENJA VAS   :  KK LITIJA   66 : 69 (15:12, 31:36, 47:54)
POLJANE – Športna dvorana OŠ Poljane. Gledalcev 10. Sodnika: MATOH Anže (Mirna Peč) in  ŠPARI Vasja (Šmarje-Sap).
Gorenja vas: Ržen, Mezek F. 2, Mezek T. 31 (12:12, 1x3), Kopač 8 (2:2), Gortnar 7 (1x3), Dolenc 4, Kožuh 6 (2x3), Krmelj, Bogataj 7 (2:2, 1x3), Dolenec 1 (1:2) Trener: HARTMAN Peter
Litija:  Bavdek, Anžur, Šepec, Totić 6, Šraj 2, Pušič 9 (5:5), Skender, Primožič, Dobravec 36 (7:8, 7x3), Podbregar, Radmanović 16 (4:4, 2x3).  Trener: IBIŠI Džemo

LITIJA V NOVI SEZONI PRVIČ ZMAGALA

Litijski košarkarji so v 2.krogu gostovali na Poljanah, kjer jih je pričakala za Litijane tradicionalno neugodna Gorenja vas. Spomnimo se pred dvema sezonama so gorenjci premagali Litijane za skoraj dvajset košev razlike, čeprav so Litijani veljali za nesporne favorite. Tekmo so bolje pričeli domači, ki so prek domačega organizatorja igre Tomaža Mezka, ki je bil na današnji tekmi zelo razpoložen, zadeli nekaj neoviranih metov iz razdalje. Litijani so v prvem delu tekme igrali brez rahlo poškodovanega kapetana litijske ekipe Dragana Pušiča, ki pa je moral v 14. minuti prvič v igro. Po tej menjavi so Litijani pričeli igrati veliko hitreje. V tem delu je ob koncu prvega polčasa Matevž Dobravec zadel dve trojki zapored in Litija je z rezultatom 36:31 dobila prvi polčas.
V drugem polčasu smo videli podobno igro Litijanov, kot v drugi četrtini. Litijani so vseskozi vodili, vendar nikoli več kot deset košev, čeprav bi po igri sodeč morali vsaj še enkrat toliko. Pri zaključevanju akcij so kar nekajkrat zgrešili povsem neovirane mete izpod koša. V zadnji četrtini pa so Litijano nekoliko popustili v napadu in svoj zadnji koš na tekmi iz igre dosegli v 33. minuti, vse ostale točke so bile dosežene iz prostih metov. Nekoliko zmedeno igro Litijanov je v končnici tekme izkoristil, danes najboljši domači igralec Mezek in nekajkrat lepo preigral obrambo Litijanov, tako da so se morali Litijski igralci pošteno potruditi, da so prednost obdržali do konca tekme in s tem dosegli pomembno zmago.

3. krog prvega dela, se je odigral v soboto 28.10.2017 ob 19.30 uri v Litiji

KK LITIJA : KK CALCIT 82 : 89 (18:22, 41:47, 60:74)
LITIJA – Športna dvorana Litija. Gledalcev 80. Sodnika: MATOH Anže (Mirna Peč) in KOROŠEC Jure (Cerklje na Gorenjskem).
Litija: Bavdek, Anžur, Pirnat-Radovič 1 (1:2), Šepec 4, Totić 2, Šraj 7 (1x3), Pušič 17 (3:6, 1x3), Skender, Primožič, Dobravec 35 (5:6, 6x3), Podbregar, Radmanović 17 (5:6). Trener: IBIŠI Džemo
Calcit: R Škrjanc, Gorenc, Komatar 2, Slapar 7 (1x3), Ulčar T. 2, Cvijanovič-Hudoklin 5 (1x3), Sevšek, Ulčar P. 17 (2:4, 1x3), Rems 16 (4:5), Juvan 15 (3:6), Klobčar 10 (3:4, 1x3), Balažic 15 (1x3). Trener: ŠUČUR David

LITIJSKA NIHANJA SE NADALJUJEJO

Litijani so dobro začeli tekmo proti Calcitu iz Kamnika, saj so po treh minutah vodili 7:2. Nato pa je še enkrat več sledil težko razumljiv zastoj v njihovi igri, saj so gostje v treh minutah in pol z delnim izidom 16:0 povedli 18:7. Domači so si do konca prvega polčasa prizadevali, da bi Kamničane ujeli, vendar jim to ni uspelo, saj je bil litijski zaostanek na polovici srečanja še vedno šest točk (41:47). Za Litijo je v prvih dvajsetih minutah Milovan Radmanovič dosegel 15 točk, Matevž Dobravec pa 14.
V tretji četrtini so Litijani po dobrih treh minutah s trojko Matevža Dobravca najprej izenačili na 51:51, že v naslednjem napadu pa preko Dragana Pušiča povedli 54:53. Dve minuti kasneje so se začele velike težave domačih z osebnimi napakami, saj sta nezanesljiva sodnika dosodila četrto osebno napako Milovanu Radmanoviču. V 28.minuti pa je Litija ostala brez Dragana Pušiča, ki je prehitro dobil četrto in peto osebno napako. Kamničani so to izkoristili, saj so po tretji četrtini vodili 74:60.
Litija je nato še poskušala z agresivno obrambo napraviti preobrat, v 32.minuti je zaostajala 70:76. Vendar so gostje ponovno hitro povišali na 83:70, domači pa so še zadnjič zagrozili minuto in pol pred koncem, ko so prišli na 82:87, več jim ni uspelo. Zmaga je zasluženo pripadla gostom, ki so imeli večje število igralcev in niso tako močno nihali v igri, kot domači. Litijani so vsaj v drugem polčasu (6:18) vse preveč poskušali z meti za tri točke. Čeprav so bili pri trojkah (skupaj 8:26) uspešnejši kot na srečanju proti Kolpi, pa je tekmo praktično samo s trojkami zelo težko dobiti. Najučinkovitejši pri Litiji je bil sicer Matevž Dobravec s 35 točkami (trojke 6:12), Milovan Radmanovič jih je dosegel 17 in Dragan Pušič 16. Pri Calcitu P.Ulčar 17 in Rems 16.
Omeniti velja še, da so imeli med tekmo v obeh ekipah precej pripomb na sojenje sodnikov Korošca in Matoha. Oba sta delovala, kot da še nista povsem pripravljena za sojenje. Vprašanje je, ali je tudi to posledica nedavne sodniške stavke ?